ROE Standings

2014 ROE SHOW RESULTS
2014 Show Bull of the Year           CBS Yaz’s Yukon Jack (D)
2014 Show Heifer of the Year        STR Iluminada (AI,D)
2014 Show Cow/Calf of the Year    Trafalgar Xena                       

Intermediate Heifer Calf 

1st Shat Acres Raisin Rain (53)
  Shat Acres Highland Cattle, LLC, Greensboro Bend, VT
2nd RAM Jazabelle (43)
  Run a Muk Ranches, Yakima, WA
3rd Ness of Swalander (37)
  Swalander Highland Cattle Co., Elma, WA
4th Maple Hill Quinn (36)
  Maple Hill Highlands, Stanwood, MI
5th Trafalgar Camille 14 (27)
  Trafalgar Square Farm, North Pomfret, VT

Intermediate Yearling Heifer

1st BRF Gem (91)
  H & H Cattle, Middletown, PA
2nd CBS Baroness (67)
  Cobblestone Farm, East Troy, WI
3rd RAM Zanadu (66)
Tie Run a Muk Ranches, Yakima, WA
3rd LiTerra Anna (66)
Tie H & H Cattle, Middletown, PA
4th Seawind’s Bay (47)
Tie Seawind Meadows, LLC, Dennis, MA
4th Bennachie’s Nadia (D) (47)
Tie Almosta Farm, Magnet, NE
5th RAM Sheba (45)
Run a Muk Ranches, Yakima, WA

 

Junior Heifer Calf 

1st STR Wild Honey (124)
  Star Lake Cattle Company, Georges Mills, NH
2nd Dundonald’s Shelby (AI,D) (63)
  Dundonald Farm, Three Rivers, MI
3rd Hiner of Swalander (53)
  Swalander Highland Cattle Co., Elma, WA
4th Snowland First Lady (49)
Snowland Livestock, Chassell, MI
5th Almosta Farm’s Tessa (46)
  Almosta Farm, Magnet, NE

Junior Yearling Heifer  

1st STR Iluminada (AI,D) (193)
  Symbiosis Ranch, Mount Pleasant, MI
2nd STR Enchanted (ET,D) (175)
  Star Lake Cattle Company, Georges Mills, NH
3rd Twinflower Frances (72)
  Symbiosis Ranch, Mount Pleasant, MI
4th Seawinds Bristol Annie (53)
  Seawind Meadows, LLC, Dennis, MA
5th BRF Bernetta (ET,D) (45)
  Bull Run Farm, Lehighton, PA

 

Senior Heifer Calf 

1st LEA Jordyn (D) (62)
  LEA-White Farms, Charlotte, MI
2nd Windemere Basil (AI,D) (59)
  Windemere Farm, Junction City, WI
3rd RAM Treva (48)
  Run a Muk Ranches, Yakima, WA
4th Almosta Farm’s Rose (44)
  Almosta Farm, Magnet, NE
5th Schon Boden’s Xylina (D) (37)
Tie Schon Boden Farms, Osceola, WI
5th Windemere Blossom (AI,D) (37)
Tie Windemere Farm, Junction City, WI

 

Senior Heifer  

1st Heaven Farm Dahlia (126)
  H & H Cattle, Middletown, PA
2nd HSC Serena (ET,D) (121)
  Symbiosis Ranch, Mount Pleasant, MI
3rd Flatheads Sileas (D) (86)
  Seawind Meadows, LLC, Dennis, MA
4th Windemere Alibi (47)
  Windemere Farm, Junction City, WI
5th Maude of Swalander (40)
  Swalander Highland Cattle Co., Elma, WA

 

Cow/Calf              

1st Trafalgar Xena (151)
Star Lake Cattle Company, Georges Mills, NH
2nd RAM Jazz (81)
  Run a Muk Ranches, Yakima, WA
3rd CBS Jade 13Y (67)
Cobblestone Farm, East Troy, WI
4th LiTerra Betula 911 (D) (56)
Bull Run Farm, Lehighton, PA
5th Shat Acres Cinnamon Raisin 05 (55)
Shat Acres Highland Cattle, LLC, Greensboro Bend, VT

 

 

Intermediate Bull Calf 

1st BRF Crius (D) (50)
  Bull Run Farm, Lehighton, PA
2nd Flatheads Ben Alter (D) (26)
  Flatheads Farm, Kalispell, MT
3rd MVR AlbaAnAigh Duncan (D) (25)
  Dawn Wade, Parker, CO
4th Twinflower Caleb (D) (24)
  Twinflower Farm, East Corinth, VT
5th RAM Carson (D) (12)
Tie Run a Muk Ranches, Yakima, WA
5th Holy Cross Winston (D) (12)
Tie Holy Cross Ranch, Elizabeth, CO
5th Dundonald’s Chance #2 (D) (12)
Tie Dundonald Farm, Three Rivers, MI
5th BEM Charles (AI,D) (12)
Tie Blueberry Meadows Highlands, Enumclaw, WA

 

Intermediate Yearling Bull  

1st Trafalgar Blain (D) (161)
  Trafalgar Square Farm, North Pomfret, VT
2nd Shat Acres Raisin Cain (D) (68)
  Shat Acres Highland Cattle, LLC, Greensboro Bend, VT
3rd Ram Zander (D) (62)
  Run a Muk Ranches, Yakima, WA
4th Schon Boden’s Usher (D) (37)
  Schon Boden Farms, Osceola, WI
5th Beaverhead’s Bratach (AI,D) (36)
  Sandy Acre, Boonville, NY

 

Junior Bull Calf 

1st STR Ruthless Game (AI,D) (108)
  Star Lake Cattle Company, Georges Mills, NH
2nd BRF Mr Clets (ET,D) (64)
  Bull Run Farm, Lehighton, PA
3rd CBS Jameson (AI,D) (49)
  Cobblestone Farm, East Troy, WI
4th FTA Ruger (D) (46)
Four T Acres, LLC, Burlington, WI
5th Dundonald’s Buck (AI,D) (43)
Dundonald Farm, Three Rivers, MI

 

Junior Yearling Bull 

1st BRF Mr. Big (D) (112)
  Bull Run Farm, Lehighton, PA
2nd BRF Bernie (ET,D) (105)
  Bull Run Farm, Lehighton, PA
3rd CBS Laredo (D) (77)
  Cobblestone Farm, East Troy, WI
4th CBS Ransom (D) (54)
  Cobblestone Farm, East Troy, WI
5th BEM Boomer (AI,D) (49)
  Swalander Highland Cattle Co., Elma, WA

 

Senior Bull Calf 

1st RAM Deacon (D) (58)
  Run a Muk Ranches, Yakima, WA
2nd CGH Laird Braveheart (D) (37)
  Creachann Gleann, Platteville, WI
3rd Boyd of Flatland Farm (AI,D) (27)
Tie Flatland Farm, LLC, Elkton, MN
3rd Windemere Bolt (AI,D) (27)
Tie Windemere Farm, Junction City, WI
4th Colored Rain Thunder (D) (25)
  Colored Rain Ranches, Guffey, CO
5th Boomer of Spring Creek (D) (22)
Spring Creek Highlands, Bellingham, WA

 

Senior Bull 

1st CBS Yaz’s Yukon Jack (D) (243)
  Trafalgar Square Farm, North Pomfret, VT
2nd LEA Illya (D) (70)
LEA-White Farms, Charlotte, MI
3rd Flatheads Lal (D) (50)
  Spring Flight Farm LLC, Elmira, NY
4th Dundonald’s Chance (D) (33)
  Dundonald Farm, Three Rivers, MI
5th SkyeHigh HamishMacbeth (ET,D) (26)
  Ain’t Right Ranch, Platteville, CO